Gazeta Podatkowa nr 39 (1810) z dnia 17.05.2021
Zapłata podatku PIT po 30 kwietnia 2021 r.
W zeznaniu PIT-36 za 2020 r. wykazałem podatek do zapłaty, ale nie uregulowałem go do 30 kwietnia 2021 r. Czy w bieżącym roku - podobnie jak w ubiegłym - przysługuje zwolnienie z zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu PIT ze względu na trwającą epidemię COVID-19?
NIE. W bieżącym roku nie przysługuje zwolnienie z zapłaty odsetek za zwłokę w przypadku uregulowania podatku PIT za 2020 r. po terminie.
Podatek wynikający z PIT-36 za 2020 r. należało uiścić do 30 kwietnia 2021 r. Konsekwencją niedopełnienia tego obowiązku są obciążenia odsetkowe. Odsetki za zwłokę należy naliczyć od 1 maja 2021 r. do dnia dokonania wpłaty (włączenie z tym dniem). W ubiegłym roku podatnik nie musiał uiszczać odsetek za zwłokę naliczonych w okresie od 1 maja do 1 czerwca 2020 r. w części przypadającej na dokonane w tym okresie wpłaty podlegające zaliczeniu na zaległości podatkowe z tytułu PIT za 2019 r. Podobnego rozwiązania nie wprowadzono w przypadku zapłaty podatku PIT za 2020 r. po 30 kwietnia 2021 r.
Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Odsetki za zwłokę od zaległego podatku PIT za 2020 r. należy naliczyć według stawki podstawowej wynoszącej 8%. Wylicza się je w ten sposób, że kwotę zaległości podatkowej mnoży się przez liczbę dni zwłoki oraz stawkę odsetek, a uzyskany wynik dzieli przez 365. Otrzymaną kwotę zaokrągla się do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a wynoszące 50 gr i więcej podwyższa do pełnych złotych. Gdyby w czasie istnienia zaległości podatkowej zmieniła się stawka odsetkowa, odsetki za zwłokę należy naliczyć odrębnie za każdy okres, w którym obowiązywała dana stawka odsetkowa. Zaokrągleniu podlega natomiast suma kwot za poszczególne okresy.
Odsetek za zwłokę nie wpłaca się, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Takie zwolnienie przewiduje art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej. Wspomniana opłata pocztowa wynosi 2,90 zł (zgodnie z "Cennikiem usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym" Poczty Polskiej S.A. obowiązującym od 1 września 2020 r.). Wpłacie nie podlegają więc odsetki podatkowe nieprzekraczające 8,70 zł (3 × 2,90 zł). Przyjmuje się, że chodzi o ich kwotę przed zaokrągleniem do pełnych złotych, czyli ustaloną z dokładnością co do groszy.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|