Gazeta Podatkowa nr 4 (1879) z dnia 13.01.2022
Obniżone odsetki podatkowe po ponownej korekcie JPK_V7M
JPK_V7M za kwiecień 2021 r. skorygowałem po raz pierwszy we wrześniu 2021 r. Uiściłem wówczas wykazaną zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi według stawki obniżonej 4%. Muszę złożyć kolejną korektę JPK_V7M za kwiecień 2021 r. Wynika z niej zaległość podatkowa. Czy mogę od niej naliczyć - podobnie jak od zaległości podatkowej wykazanej w pierwszej korekcie - obniżone odsetki za zwłokę?
NIE. Zapłata obniżonych odsetek za zwłokę nie jest możliwa, jeżeli zaległość podatkowa wynika z korekty rozliczenia, która została dokonana po pół roku od upływu terminu złożenia rozliczenia.
Podatnik ma prawo złożyć korektę JPK_V7M. Korekta może obejmować tylko część deklaracyjną, tylko część ewidencyjną albo obie części. Podatnikowi przysługuje prawo do naliczenia obniżonych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej będącej następstwem dokonania korekty rozliczenia podatku VAT, pod warunkiem, że są spełnione ustawowe przesłanki ich zastosowania określone w art. 56a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Korekta JPK_V7M za dany miesiąc musi być złożona w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia tego pliku. Zaległość podatkową trzeba uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Obniżonych odsetek podatkowych nie nalicza się, jeżeli korekta jest dokonywana: w wyniku czynności sprawdzających; po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej albo po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w razie niestosowania zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej. Obniżone odsetki podatkowe wylicza się według stawki stanowiącej 50% stawki podstawowej. Preferencyjna stawka wynosi obecnie 4%).
JPK_V7M można korygować wielokrotnie - z uwzględnieniem zawieszenia uprawnienia do złożenia korekty deklaracji (części deklaracyjnej) w czasie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, a także z zastrzeżeniem zakazu dokonania korekty w zakresie objętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Ograniczenia wynikają z art. 81b § 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 62 ust. 4 i art. 82 ust. 3 ustawy o KAS (Dz. U. z 2021 r. poz. 422 ze zm.). Ponowna korekta tego samego rozliczenia nie stanowi negatywnej przesłanki zastosowania obniżonych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej wynikającej z tej korekty. W omawianym przypadku nie został jednak zachowany 6-miesięczny termin przedłożenia korekty JPK_V7M za kwiecień 2021 r. Termin ten zaczął biec 25 maja 2021 r. (od dnia upływu terminu złożenia JPK_V7M za kwiecień 2021 r.) i minął 25 listopada 2021 r. Od zaległości podatkowej wynikającej z korekty JPK_V7M za kwiecień 2021 r. (w tym przypadku ponownej), złożonej po 25 listopada 2021 r., nie można więc naliczyć obniżonych odsetek za zwłokę. Należy je wyliczyć według stawki podstawowej (zakładając, że nie ma przesłanek do zastosowania stawki podwyższonej).
Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|