Gazeta Podatkowa nr 33 (1283) z dnia 25.04.2016
Odsetki za zwłokę w przyznaniu renty socjalnej
W styczniu 2014 r. składałem wniosek do ZUS o przyznanie renty socjalnej. Po przebadaniu mnie najpierw przez lekarza orzecznika, a następnie przez komisję lekarską organ rentowy odmówił mi renty. Zdaniem badających nie byłem całkowicie niezdolny do pracy. Rentę przyznał mi sąd. Niedawno dostałem z ZUS decyzję o przyznaniu renty na podstawie wyroku sądowego, jednak w decyzji brak jest informacji o odsetkach. Czy mam szansę na otrzymanie takiej rekompensaty?
Do zakresu działania ZUS należy m.in. ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłacanie tych świadczeń, chyba że na mocy odrębnych przepisów obowiązki te wykonują płatnicy składek.
Jeżeli organ rentowy - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych - nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności. Tak stanowi art. 85 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).
W sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy, organ rentowy zobowiązany jest do wydania decyzji w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. W tym też terminie powinna nastąpić wypłata przyznanego świadczenia. Tak wynika z art. 118 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, który za sprawą art. 15 pkt 1 ustawy o rencie socjalnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 982 ze zm.) znajduje zastosowanie w postępowaniu o ustalenie prawa do renty socjalnej.
O sporach w materii poruszanej przez Czytelnika świadczą zapadłe przed sądami orzeczenia (patrz ramka). Analiza przytoczonych przepisów prawnych oraz orzeczeń wskazuje, że jeżeli w sprawie Czytelnika doszło do błędu organu rentowego, będą mu się należały odsetki, jeśli o nie wystąpi.
Postępowanie w sprawie o rentę, w tym rentę socjalną, prowadzone jest z udziałem lekarzy orzeczników, co wynika wprost z treści art. 14 ust. 1 ustawy emerytalnej. Ich wadliwa ocena zdolności ubezpieczonego do pracy oznacza zatem odpowiedzialność organu rentowego z tytułu odsetek, jeżeli materiał dowodowy zgromadzony na etapie postępowania przed tym organem daje podstawę do dokonania prawidłowej oceny, a co za tym idzie - do wydania trafnej decyzji. W tej sytuacji nie można przyjąć, że 30-dniowy termin do wydania decyzji jest liczony od dnia wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego. Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 28 października 2015 r., sygn. akt III AUa 611/15
Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. akt III AUa 647/13 |
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|