Gazeta Podatkowa nr 56 (1513) z dnia 12.07.2018
Zaliczenie wpłaty na zaległość podatkową i odsetki za zwłokę
Zalegam z zapłatą VAT za maj 2018 r. W najbliższym czasie zamierzam uregulować część zaległości podatkowej. W jaki sposób urząd skarbowy rozliczy taką wpłatę?
Wpłata niewystarczająca na pokrycie zaległości podatkowej i należnych od niej odsetek za zwłokę zaliczana jest proporcjonalnie na obie te kwoty.
Podatek nieuiszczony przez podatnika w terminie płatności jest zaległością podatkową. Wpłata takiej kwoty wiąże się z obciążeniami odsetkowymi. W drodze wyjątku nie uiszcza się odsetek za zwłokę nieprzekraczających 8,70 zł. Jeżeli wpłata nie pokrywa w całości zaległości podatkowej i należnych odsetek za zwłokę, musi być rozliczona zgodnie z art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). Urząd skarbowy zalicza ją proporcjonalnie na poczet zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę. Dokonuje tego w takim stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę nie zaokrągla się w tym przypadku do pełnych złotych, co wynika z art. 63 § 3 Ordynacji podatkowej. Zasady proporcjonalnego zaliczenia wpłaty na zaległość podatkową oraz odsetki za zwłokę nie może zmienić ani podatnik, ani urząd skarbowy. Nie wolno np. przeznaczyć całej kwoty jedynie na należność główną albo tylko na odsetki za zwłokę, czy dokonać zaliczenia w pierwszej kolejności na odsetki za zwłokę, a pozostałą resztę na należność główną. Po dokonaniu opisanego proporcjonalnego rozliczenia wpłaty podatnik nadal ma na swoim koncie zaległość podatkową, z tym że odpowiednio pomniejszoną, a od tej kwoty są naliczane odsetki za zwłokę.
Urząd skarbowy wydaje postanowienie w sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych. Przysługuje na nie zażalenie. W sytuacjach niebudzących wątpliwości postanowienie wydawane jest tylko na wniosek podatnika (więcej w ramce).
Postanowienie w sprawie zaliczenia wpłaty na zaległość podatkową wydawane jest na wniosek podatnika, gdy:
|
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|