Gazeta Podatkowa nr 46 (878) z dnia 6.06.2012
Sposób liczenia odsetek od zaległości
Mam zapłacić zaległy VAT za okresy miesięczne od lipca ubiegłego roku. Czy odsetki powinnam zaokrąglić za każdy miesiąc oddzielnie, czy łącznie za cały okres? Czy składając "czynny żal" mogę zastosować obniżoną stawkę odsetek?
Od zaległości podatkowych, z pewnymi zastrzeżeniami wymienionymi w art. 54 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), nalicza się odsetki. Są one naliczane od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego.
Tak naliczone odsetki należy zaokrąglić do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Wynika to z art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej.
Odsetki za zwłokę wpłaca się bez wezwania organu podatkowego.
Obliczając i zaokrąglając odsetki podatkowe, należy mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Mianowicie w przypadku gdy zaległość podatkowa istniała w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę, odsetki nalicza się odrębnie za każdy z tych okresów. Zaokrągleniu podlega natomiast suma odsetek za poszczególne okresy. Wynika to z § 2a ust. 2 rozporządzenia w sprawie naliczania odsetek za zwłokę... (Dz. U. z 2005 r. nr 165, poz. 1373 ze zm.).
Odpowiedź na drugie pytanie uzależniona jest od tego, czy uczestnik forum płaci zaległy podatek, którego nie uregulował w bieżących terminach, czy też dopłata ta związana jest z korektą uprzednio złożonych deklaracji. Obniżone odsetki za zwłokę, wynoszące 75% stawki podstawowej, nalicza się bowiem w przypadku wpłaty zaległości podatkowej ujawnionej w wyniku korekty deklaracji. Przy czym cały dług trzeba uiścić w ciągu 7 dni od dnia złożenia prawnie skutecznej korekty. Naniesienie poprawek nie może być przy tym efektem inicjatywy urzędników skarbowych. Odsetek w ww. wysokości nie można zastosować, gdy korekta została dokonana w wyniku czynności sprawdzających. Tak samo jest w przypadku korekty złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez urząd kontroli skarbowej, a gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu weryfikacji. Wynika to z art. 56 § 1a i § 1b Ordynacji podatkowej.
Należy dodać, że prawa do obniżonych odsetek nie gwarantuje złożenie "czynnego żalu", o którym mowa w pytaniu.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|