Gazeta Podatkowa nr 100 (1557) z dnia 13.12.2018
Obliczanie odsetek przy rozłożeniu świadczenia na raty
Prowadzimy jednoosobową działalność w zakresie obrotu materiałami budowlanymi. Zdarza się, że nasi odbiorcy będący głównie wykonawcami robót budowlanych z powodu przestojów w płatnościach zawierają z nami porozumienia o ratalnych spłatach należności za sprzedane towary. Porozumienia takie zawsze zawieramy na piśmie. W jaki sposób należy wyliczać odsetki w przypadku zawierania takich porozumień?
W sytuacji gdy porozumienie o spłacie zaległej należności w ratach zostaje zawarte w wyniku zmodyfikowania dotychczasowej umowy przewidującej zapłatę całej należności w określonym terminie, strony na nowo ustalają moment wymagalności roszczenia o spłatę poszczególnych rat, co wpływa także na sposób wyliczania odsetek. Zgadzając się na ratalną spłatę zobowiązania, Czytelnicy akceptują fakt, że będzie ona spłacana w ratach, ustalając nie tylko ilość i wysokość rat, ale termin ich płatności. W takiej sytuacji należy przyjąć, iż termin wymagalności poszczególnych rat jest początkiem biegu terminu do naliczania ewentualnych odsetek za opóźnienie (przykład). Jeżeli porozumienia zawierane są z przedsiębiorcami, to stawka odsetek wynosi 9,5% w skali roku. Oznacza to, że przy zawarciu takiego porozumienia, a następnie terminowym spłacaniu wszystkich rat umownych, dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania wskutek zapłaty, a Czytelnicy nie nabywają uprawnienia do odsetek.
W odróżnieniu bowiem od odsetek kapitałowych (tzw. odsetek z czynności prawnych, które na wzór pożyczki naliczane są za korzystanie z kapitału), odsetki za opóźnienie należą się w przypadku opóźnienia się przez dłużnika ze spełnieniem świadczenia. W przypadku ratalnej spłaty zadłużenia dochodzi jednak do wydłużenia terminu spłaty zobowiązania i podziału go na poszczególne raty, więc do momentu nadejścia płatności terminu konkretnej raty dłużnik nie pozostaje w zwłoce. Zatem terminowa zapłata rat nie doprowadza do powstania roszczenia o zapłatę odsetek za opóźnienie.
Przykład Dłużnik zalega Czytelnikowi kwotę 12.000 zł. W wyniku zawartego porozumienia strony ustalają, że jej spłata zostanie dokonana w 12 miesięcznych ratach po 1.000 zł. Płatność każdej z rat następować ma w terminach miesięcznych do 10. dnia każdego miesiąca. Dłużnik spłacił 11 rat terminowo, a ostatnią 12 ratę zapłacił dopiero w 30-tym dniu miesiąca. W takim przypadku Czytelnikowi przysługuje jedynie roszczenie o odsetki ustawowe za ostatni miesiąc spłacania zobowiązania. |
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|