Gazeta Podatkowa nr 76 (1638) z dnia 23.09.2019
Odsetki od podatku niezapłaconego przez małżonków
Mąż nie wpłacił podatku dochodowego wykazanego w złożonym przez nas wspólnie PIT-36 za 2018 r. Czy regulując ten podatek po terminie, można naliczyć obniżone odsetki za zwłokę, skoro nie otrzymaliśmy jeszcze upomnienia z urzędu skarbowego?
NIE. Obniżone odsetki za zwłokę nalicza się wyłącznie w przypadku zapłaty zaległości podatkowej ujawnionej w wyniku dobrowolnie dokonanej przez podatnika korekty rozliczenia.
Kalkulator odsetkowy dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Obniżone odsetki za zwłokę - naliczane według stawki stanowiącej 50% stawki podstawowej (wynoszą obecnie 4%) - stosuje się w przypadku spełnienia wymogów określonych w art. 56a Ordynacji podatkowej. Zaległość podatkowa musi być ujawniona w wyniku korekty rozliczenia dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia zeznania podatkowego. Trzeba ją ponadto uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Obniżonych odsetek podatkowych nie nalicza się, gdy korekta jest składana w wyniku czynności sprawdzających, po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej lub zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a jeżeli nie wysyła się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej.
W omawianym przypadku nie ma podstaw do zastosowania obniżonych odsetek za zwłokę. Zaległość podatkowa powstała w związku z nieuregulowaniem w ustawowym terminie (tj. do 30 kwietnia 2019 r.) podatku wykazanego w PIT-36 za 2018 r. Nie jest efektem dokonania przez podatnika autokorekty rozliczenia. Odsetki za zwłokę należy naliczyć według stawki podstawowej (wynoszącej obecnie 8%). Wpłacie nie podlegają odsetki podatkowe nieprzekraczające 8,70 zł.
Małżonkowie odpowiadają solidarnie za podatek wynikający z ich wspólnego zeznania podatkowego. Zasady solidarnej odpowiedzialności wyznaczają przepisy o solidarności dłużników określone w art. 366-378 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145). Wynika z nich, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zapłata dokonana przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z obowiązku pokrycia długu. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają jednak zobowiązani. Każdy z małżonków ma zatem prawo i obowiązek uregulować całą kwotę podatku wynikającego z ich wspólnego zeznania podatkowego.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|