Gazeta Podatkowa nr 104 (1770) z dnia 28.12.2020
Sposób naliczania odsetek za zwłokę po zajęciu pensji
Nasza firma otrzymała zawiadomienie z urzędu skarbowego o zajęciu wynagrodzenia jednego z pracowników na poczet jego zaległości podatkowej. Odsetki za zwłokę od tej zaległości zostały podane w zawiadomieniu na dzień jego wystawienia, a dalsze sami musimy naliczyć. Cała egzekwowana kwota będzie potrącona z najbliższej pensji i przekazana urzędowi skarbowemu przelewem. Do kiedy należy naliczyć odsetki za zwłokę?
Odsetki za zwłokę należy naliczyć do dnia obciążenia rachunku bankowego kwotą przekazywaną organowi egzekucyjnemu.
Urząd skarbowy, prowadząc administracyjne postępowanie egzekucyjne, może zająć wynagrodzenie za pracę dłużnika. Dokonuje tego poprzez przesłanie do pracodawcy dłużnika zawiadomienia o zajęciu tej części wynagrodzenia za pracę, która nie jest zwolniona spod egzekucji, na pokrycie dochodzonej należności pieniężnej, odsetek za zwłokę i kosztów egzekucyjnych. Zajęcie to zachowuje moc w przypadku zmiany stosunku pracy lub zlecenia, nawiązania nowego stosunku pracy lub zlecenia z tym samym pracodawcą, a także w razie przejęcia pracodawcy przez innego pracodawcę. Pracodawca nie może wypłacać zajętej części wynagrodzenia pracownikowi, lecz musi przekazać ją urzędowi skarbowemu, aż do pełnego pokrycia egzekwowanej kwoty.
Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega zajęciu w zakresie określonym w Kodeksie pracy.
Zawiadomienie o zajęciu zawiera m.in. informacje dotyczące odsetek z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej należności - ich rodzaj i stopę. Kwota odsetek za zwłokę jest podawana w zawiadomieniu na dzień jego wystawienia. Pracodawca zobligowany do prowadzenia ksiąg podatkowych ma obowiązek sam ustalić dalsze odsetki. Wylicza je za okres od dnia następnego po dniu wystawienia zawiadomienia do dnia przekazania urzędowi skarbowemu środków pieniężnych uzyskanych z zajęcia. W przypadku gdy pracodawca dokonuje wpłaty za pośrednictwem rachunku bankowego, odsetki za zwłokę nalicza do dnia obciążenia konta przekazywaną kwotą. Wynika to z art. 70 § 1 i 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427). W okresie realizacji zajęcia urząd skarbowy ma obowiązek powiadamiać pracodawcę o każdorazowej zmianie stawki odsetek za zwłokę od dochodzonej należności.
Pracodawca, przekazując środki pieniężne urzędowi skarbowemu, jest zobligowany podać informacje niezbędne do prawidłowego rozliczenia tych środków. Precyzuje to rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie informacji przekazywanych organowi egzekucyjnemu przez dłużnika zajętej wierzytelności (Dz. U. z 2020 r. poz. 1313). Jeżeli pracodawca przekazuje środki za pośrednictwem rachunku bankowego, w poleceniu przelewu powinien wskazać: numer identyfikujący pracownika (PESEL albo NIP), w razie jego braku - imię i nazwisko pracownika, a także numer co najmniej jednego zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia za pracę, z którego realizacją związany jest przelew. W przypadku gdy wystąpił zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej albo zbieg egzekucji administracyjnych do wynagrodzenia za pracę, w poleceniu przelewu należy ponadto zawrzeć skrót "ZBIEG".
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|