Gazeta Podatkowa nr 81 (913) z dnia 8.10.2012
Gdy umowa zastrzega odsetki wyższe niż maksymalne
Firma prowadząca szkolenia dla naszej spółki w umowie i fakturze zastrzegła sobie odsetki w wysokości 0,2% dziennie za każdy dzień opóźnienia w zapłacie. Niedawno spółka otrzymała notę odsetkową z uwagi na zwłokę przekraczającą 30 dni. Nie zgadzamy się na tak wysokie odsetki ustalone przez firmę prowadzącą szkolenia. Nie mielibyśmy jednak zastrzeżeń do odsetek ustawowych. Czy w takim wypadku możemy zapłacić jedynie odsetki ustawowe?
NIE. Wprawdzie zastrzeżenie umowne i adnotacja w fakturze przekraczają poziom odsetek maksymalnych, to jednak sankcją za naruszenie przepisów tzw. ustawy antylichwiarskiej, która w lutym 2006 r. wprowadziła do Kodeksu cywilnego przepisy o odsetkach maksymalnych, nie jest ich obniżenie do poziomu odsetek ustawowych.
Zastrzeżenie wyższych niż maksymalne odsetek ma ten skutek, że wierzycielowi (tu: firmie prowadzącej szkolenia dla spółki) należą się owe odsetki maksymalne. Stanowi o tym art. 359 § 22 Kodeksu cywilnego.
To oznacza, że zastrzeżenie wyższego oprocentowania będzie bezskuteczne w części wykraczającej poza dozwolony górny pułap. Zatem przekroczenie stopy odsetek maksymalnych ma tylko ten skutek, że realna wysokość oprocentowania i tak spada do najwyższego dozwolonego poziomu.
Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP.
Należy wskazać, iż obecnie stopa lombardowa NBP wynosi 6,25%. Łatwo obliczyć, że maksymalny pułap odsetek wynikających z czynności prawnych to tylko 25% w ujęciu rocznym.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|