Gazeta Podatkowa nr 104 (936) z dnia 27.12.2012
Wycena bilansowa należności a obowiązek naliczenia odsetek
Czy występując o potwierdzenie salda rozrachunków powinniśmy doliczać odsetki za zwłokę w zapłacie naszych należności?
(...) Ustawa o rachunkowości ani inne przepisy nie nakazują naliczania odsetek za zwłokę, pozostawiając decyzję w tym zakresie jednostkom. Dotyczy to postępowania w trakcie roku, jak i dnia bilansowego, a tym samym inwentaryzacji rozrachunków poprzez potwierdzenie ich sald. Jak wynika bowiem z art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, należności z tytułu dostaw i usług, w tym także przeterminowane, wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności. Oznacza to, że na dzień bilansowy należności powinny figurować w księgach zgodnie z decyzją jednostki w wartości powiększonej o naliczone odsetki albo nominalnej - jedynie w wysokości kwoty głównej.
W praktyce jednostki odstępują od naliczania odsetek niejednokrotnie ze względu na zachowanie dobrych relacji z danym kontrahentem. Decyzja o nienaliczaniu odsetek może również wynikać z uwzględnienia zasady ostrożności określonej w art. 7 ustawy o rachunkowości (...).
W przypadku, gdy podmiot jednak stosuje zasadę naliczania odsetek od wszystkich przeterminowanych należności, to dla zrównoważenia wynikowych skutków ich naliczenia należy rozważyć utworzenie odpisów aktualizujących. Będzie tak np. w sytuacji, gdy rezygnacja z żądania odsetek uzależniona jest od dochowania dodatkowego terminu zapłaty, a także w przypadkach, gdy jednostka posiada informacje o trudnościach z ich przyszłym wyegzekwowaniem. Utworzenie odpisu aktualizującego uchroni jednostkę przed nieuzasadnionym zwiększeniem wyniku (zysku) z tego typu przychodów (których możemy nigdy nie uzyskać), a tym samym przed jego wypłatą w formie dywidendy.
Naliczone odsetki od należności podlegają wykazaniu w aktywach bilansu w pozycji B.II.2 lit. a), jako należności krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług, o okresie spłaty do 12 miesięcy. Równocześnie wykazane zostaną w rachunku zysków i strat, jako przychody finansowe, w pozycji J.II. "Odsetki" (wariant kalkulacyjny) lub G.II. "Odsetki" (wariant porównawczy).
Dodajmy, że naliczone odsetki do czasu ich zapłaty, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o PDOF, nie są przychodem podatkowym. Do przychodów podatkowych nie zalicza się bowiem m.in. kwot naliczonych, ale nieotrzymanych odsetek od należności. Podobnie, bez wpływu na podatek dochodowy pozostaje odstąpienie od naliczania odsetek lub rezygnacja z ich dochodzenia po wcześniejszym naliczeniu.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|