Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (336) z dnia 10.03.2013
Termin wypłaty zasiłku chorobowego
W jakim terminie należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie miesięcy? Nadmieniamy, że pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Zasiłek chorobowy przysługujący za dni choroby przypadające w danym miesiącu kalendarzowym należy wypłacić w terminie wypłaty wynagrodzeń za ten miesiąc, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od ostatniego dnia orzeczonej tym zwolnieniem niezdolności do pracy.
Powyższe wynika z art. 64 ustawy zasiłkowej, w myśl którego pracodawcy upoważnieni do wypłaty zasiłków dokonują ich wypłaty w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń.
Ważne: Wypłata zasiłku powinna nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni, licząc od daty przedłożenia przez pracownika niezbędnych dokumentów do stwierdzenia uprawnień do zasiłków (np. prawidłowo wystawionego zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA). |
W sytuacji przedłożenia zaświadczenia lekarskiego przed upływem okresu, za który przysługuje zasiłek chorobowy, maksymalny termin realizacji tego zaświadczenia ustala się na 30 dzień po upływie każdego kalendarzowego miesiąca, za który zasiłek przysługuje. W razie wypłaty zasiłku chorobowego po tym terminie, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o sus (tj. odsetek ustawowych).
Taki sposób postępowania jest podyktowany tym, że zasiłki z ubezpieczenia społecznego są wypłacane za przebyty okres niezdolności do pracy ("z dołu"). W przypadku przedłożenia przez pracownika zaświadczenia lekarskiego obejmującego dni na przełomie miesięcy, termin ten mógłby powodować wypłatę zasiłku przed zakończeniem niezdolności do pracy ("z góry").
Pracodawca, o którym mowa w pytaniu, powinien wypłacić zasiłek chorobowy w dwóch ratach, wraz z wynagrodzeniem za pracę za każdy z miesięcy, w którym przypada niezdolność pracownika do pracy.
Przykład |
Pracownik w wieku 51 lat był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 28 stycznia do 4 lutego 2013 r. Zaświadczenie lekarskie przedłożył pracodawcy w dniu 29 stycznia 2013 r. (okres 14 dni wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 K.p. wykorzystał od 2 do 15 stycznia 2013 r.). Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc 10 dnia następnego miesiąca.
Wypłata zasiłku chorobowego za okres od 28 do 31 stycznia 2013 r. powinna była nastąpić wraz z wypłatą wynagrodzenia za styczeń 2013 r., tj. 8 lutego 2013 r. (10 lutego 2013 r. przypadał w niedzielę). Zasiłek chorobowy za 4 dni lutego br. należało wypłacić wraz z wypłatą wynagrodzeń za ten miesiąc, tj. 8 marca 2013 r. (10 marca br. przypada w niedzielę).
Pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty odsetek za zwłokę dopiero wówczas, gdy przekroczy ostateczny termin na wypłatę zasiłku, czyli dokona jej po dniu:
- 2 marca 2013 r. za okres choroby trwającej od 28 do 31 stycznia 2013 r.,
- 30 marca 2013 r. za okres choroby trwającej od 1 do 4 lutego 2013 r.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|