Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (342) z dnia 10.06.2013
Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę
Z powodu przejściowych kłopotów finansowych w ostatnich miesiącach wypłacaliśmy wynagrodzenie z kilkutygodniowym opóźnieniem. Część pracowników wystąpiła o odsetki. Czy jesteśmy zobowiązani do ich wypłaty, a jeżeli tak, to czy należy je ustalić od kwoty wynagrodzenia brutto?
Odpowiedź na obydwa pytania jest twierdząca. Na wezwanie pracowników pracodawca powinien im wypłacić odsetki. Należy je ustalić od wynagrodzenia przed odliczeniami składkowo-podatkowymi.
Przepisy prawa pracy w sposób kategoryczny nakazują pracodawcy terminowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę (art. 94 pkt 5 K.p.). Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 § 1 K.p.), który powinien wynikać z układu zbiorowego, regulaminu pracy, a w razie ich braku z informacji o warunkach zatrudnienia. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu należy wypłacać z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, za który jest ono należne (art. 85 § 2 K.p.). Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzedzającym. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 282 § 1 pkt 1 K.p.).
Niezależnie od powyższego pracownik, któremu wynagrodzenie wypłacono z opóźnieniem, może za czas tego opóźnienia żądać odsetek. Powyższe wynika z art. 481 K.c. w związku z art. 300 K.p.
Ważne: Wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego, chociażby nie poniósł żadnej szkody i opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. |
Zatem przejściowe kłopoty finansowe nie są okolicznością zwalniającą z obowiązku wypłaty odsetek, nawet gdyby wynikały z przyczyn niezależnych od pracodawcy, np. z powodu zalegania z płatnościami przez kontrahentów.
W rozpatrywanym przypadku świadczeniem pieniężnym, które jest przez pracodawcę spełniane z opóźnieniem, przez co stanowi podstawę do żądania odsetek, jest wynagrodzenie za pracę w wysokości ustalonej w umowie o pracę, a także w przepisach o charakterze powszechnie obowiązującym lub wewnątrzzakładowym. Tak ustalone wynagrodzenie jest wymagalnym świadczeniem pieniężnym i od niego należy naliczyć odsetki. Nie ma podstaw do obniżania wynagrodzenia o obciążenia składkowo-podatkowe, które dokonywane są na podstawie odrębnych przepisów prawa (por. uchwała SN z dnia 19 września 2002 r., sygn. akt III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214).
Jeżeli stopa procentowa odsetek z tytułu opóźnienia nie została z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe, które obecnie wynoszą 13% w stosunku rocznym.
Zwracamy uwagę! Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia nie podlegają oskładkowaniu (pismo ZUS z dnia 7 marca 2001 r., znak: FUu 077-7/01). Są one również zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o pdof.
Przy obliczaniu odsetek można skorzystać z kalkulatora odsetkowego zamieszczonego na naszej stronie internetowej www.gofin.pl.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|