Gazeta Podatkowa nr 82 (1019) z dnia 14.10.2013
Od zaległości podatkowych nalicza się odsetki
W 2012 r. przeszłam na emeryturę. Wyszłam z założenia, że rozliczenia za 2012 r. z tytułu podatku dochodowego dokona za mnie ZUS. Tak się nie stało. W konsekwencji dostałam z urzędu skarbowego wezwanie do złożenia brakującego PIT. Po sporządzeniu rozliczenia wyszedł podatek do zapłaty w wysokości 278 zł. Czy w tej sytuacji trzeba naliczyć odsetki?
Podatnicy mieli czas do 30 kwietnia br., aby rozliczyć się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. Najpóźniej tego dnia trzeba było złożyć stosowny PIT oraz uregulować wykazany w nim podatek do zapłaty.
Ponieważ Czytelniczka nie rozliczyła się z fiskusem za ubiegły rok, otrzymała wezwanie do złożenia PIT. Po sporządzeniu rozliczenia wyszedł podatek do zapłaty. Trzeba go uregulować i to z odsetkami. Jak bowiem wynika z art. 53 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), podatek niezapłacony w terminie płatności stanowi zaległość podatkową, od której nalicza się odsetki. Ich kwota zależy od wysokości zaległości podatkowej, okresu opóźnienia w jej zapłacie oraz wysokości obowiązującej w tym czasie stawki odsetek.
Odsetki nalicza się za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia uregulowania długu (włącznie z tym dniem). Zaokrągla się je do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa do pełnych złotych.
Należy podkreślić, że tylko uiszczenie kwoty stanowiącej sumę zaległego podatku i przypadających do dnia zapłaty odsetek za zwłokę powoduje wygaśnięcie zobowiązania wobec fiskusa. Mniejsza wpłata jest rozliczana zgodnie z art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej. Zalicza się ją proporcjonalnie na poczet zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę. Zarachowanie to następuje w takim stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek.
Trzeba wskazać, że istnieją sytuacje, w których odsetek nie uiszcza się. Zostały one wymienione w art. 54 Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że nie uiszcza się odsetek, których wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej. Obecnie jest to 6,60 zł.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|