Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (380) z dnia 10.01.2015
Umorzenie odsetek za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenia społeczne
1) Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. W grudniu 2014 r. wystąpiłem z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. ZUS realizując wniosek poinformował mnie, że na koncie istnieją zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne za luty 2011 r. Nadmieniam, że w 2012 r. i 2013 r. występowałem do ZUS o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu i wówczas nie poinformowano mnie o zaległości. Czy w tej sytuacji mogę wnioskować o umorzenie odsetek?
Nie. Wprawdzie ZUS ma obowiązek gromadzić na kontach płatników prawidłowe i kompletne informacje dotyczące stanu rozliczeń, jednak nie zmienia to faktu, że to płatnik składek zobowiązany jest według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy (art. 46 ust. 1 ustawy o sus). Podanie przez ZUS płatnikowi nieprawidłowego stanu rozliczeń nie usprawiedliwia jego błędów w obliczaniu i odprowadzaniu składek. Zaświadczenie o niezaleganiu przedstawia stan konta w oparciu o dane, które na dany dzień posiada ZUS. W żaden sposób nie może być ono uznawane za decyzję, która kształtuje określony stan prawny. Fakt wydania przez ZUS zaświadczenia o błędnej treści nie uwalnia płatnika od obowiązku zapłaty składek wraz z odsetkami. Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 marca 2012 r. (sygn. akt II UK 170/11), który w uzasadnieniu wskazał, że: "(…) Obowiązek naliczania odsetek za zwłokę nie jest zależny od okoliczności powstania zaległości składkowej ani od woli stron stosunku ubezpieczeniowego. Odsetki za zwłokę powstają z mocy prawa, niezależnie od tego, czy płatnik dysponuje wiedzą na temat powstania zaległości w opłacaniu składek. (…) Argument, jakoby opieszałość w działaniu organu rentowego mogła mieć jakikolwiek wpływ na powstanie zaległości składkowej i związanych z tym odsetek za zwłokę, jest niezasadny, albowiem płatnik składek nie może winą za swe nieprawidłowe działania w zakresie samodzielnego obliczania należnych składek obarczać organu rentowego (…)".
2) Czy ZUS może umorzyć same odsetki za zwłokę?
Nie. Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy o sus umorzenie składek powoduje także umorzenie odsetek za zwłokę, kosztów upomnienia i opłaty dodatkowej. W związku z tym, jeśli płatnik składek wystąpi z wnioskiem o umorzenie samych tylko odsetek, to wówczas ZUS postępowanie w tej sprawie zakończy wydaniem decyzji o odmowie umorzenia, uzasadniając swoje stanowisko tym, że umorzeniu podlegają wyłącznie odsetki za zwłokę należne od składek, które zostały umorzone.
Sygnalizujemy, że odmienne stanowisko w przedmiocie umarzania samych odsetek za zwłokę prezentują sądy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w uzasadnieniu do wyroku z dnia 20 lutego 2013 r. (sygn. akt I SA/Bd 19/13) wskazał, że: "(…) zgodnie z art. 24 ust. 2 u.s.u.s pojęciem »należności z tytułu składek« objęte są »składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata«. Stanowisko odnośnie braku podstaw prawnych do umarzania samych odsetek za zwłokę jest wprost sprzeczne z normatywnym znaczeniem pojęcia »należności z tytułu składek«, które zostało użyte w powołanych wyżej przepisach.
(…) nierozpatrzenie wniosku w zakresie żądania umorzenia samych tylko odsetek spowodowało, iż organ nie orzekł merytorycznie w przedmiocie odsetek za zwłokę od składek i błędnie zaniechał dokonania analizy przesłanek warunkujących możliwość umorzenia tych należności.".
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|