Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (391) z dnia 1.07.2015
Odsetki z tytułu opóźnienia wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS
W kwietniu br. przekazaliśmy do ZUS komplet dokumentów do wypłaty zasiłku chorobowego dla pracownika. Zasiłek został wypłacony pod koniec maja 2015 r. Czy ZUS do kwoty zasiłku nie powinien doliczyć z urzędu odsetek za zwłokę?
ZUS dokonuje wypłaty zasiłku chorobowego nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do ich wypłaty. Prawo do odsetek od niewypłaconego w terminie zasiłku chorobowego za dany okres niezdolności do pracy powstaje po upływie ww. okresu (art. 64 ustawy zasiłkowej).
Zasiłki wypłaca się za przebyty okres niezdolności do pracy, czyli "z dołu". Stąd w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie zostanie przedłożone przed upływem okresu, za który zasiłek przysługuje, ostatecznym terminem na jego wypłatę jest 30. dzień licząc od ostatniego dnia niezdolności orzeczonej tym zwolnieniem.
ZUS nie wypłaca odsetek w przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu zasiłku jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności. Okolicznościami takimi mogą być np. opóźnienie pracodawcy w dostarczeniu do ZUS zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA oraz zaświadczenia ZUS Z-3, zaniechanie złożenia wymaganych przez ZUS wyjaśnień lub podanie błędnego adresu.
Przykład |
Pracodawca w dniu 27 kwietnia 2015 r. przedłożył w ZUS dokumenty pracownika (ZUS ZLA oraz ZUS Z-3) w celu wypłaty zasiłku chorobowego za okres od 23 kwietnia do 22 maja 2015 r. (30 dni). ZUS dokonał wypłaty zasiłku 25 maja 2015 r., a więc w terminie - ostateczny termin na wypłatę zasiłku przypadał na 21 czerwca 2015 r.
Gdyby wypłata zasiłku nastąpiła po 21 czerwca br., to ZUS byłby zobowiązany doliczyć do kwoty zasiłku odsetki za zwłokę.
Odsetki są wypłacane zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy o sus. Z powołanego przepisu wynika, że jeśli ZUS nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych, jest obowiązany do wypłaty odsetek w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego.
Kalkulator odsetek ustawowych dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Na podstawie delegacji zawartej w art. 85 ust. 2 ustawy o sus wydane zostało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 lutego 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 12, poz. 104). Rozporządzenie przewiduje m.in. wypłatę odsetek za okres od dnia następującego po upływie terminu na ustalenie prawa do świadczeń lub ich wypłaty, przewidzianego w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń - do dnia wypłaty świadczeń. Przy czym, jeżeli świadczenie jest wypłacane osobie uprawnionej za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, za dzień wypłaty świadczeń uważa się datę przekazania należności na pocztę lub do banku. Oznacza to, że odsetki są wypłacane z urzędu, bez konieczności składania odrębnego wniosku w sprawie ich wypłaty.
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|