Gazeta Podatkowa nr 83 (1228) z dnia 15.10.2015
Odsetki przy sprzedaży na raty
Sprzedaliśmy lokal, za który płatność została rozłożona na raty. Umowa zawiera harmonogram spłaty rat z odsetkami, zgodnie z którym kwota podstawowa jest stała, a odsetki malejące. Czy w przypadku opóźnienia nabywcy odsetki ustawowe powinniśmy naliczać tylko od kwoty zadłużenia, czy także od odsetek za sprzedaż ratalną?
W pierwszej kolejności Czytelnicy powinni sprawdzić, czy zawarta przez nich umowa nie ma charakteru kredytu konsumenckiego, a co za tym idzie - czy nie są zobowiązani do stosowania przepisów ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 1497 ze zm.). Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255.550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi. Jak bowiem wynika z art. 3 ust. 2 pkt 3 tej ustawy, za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem spełnienia świadczenia. Dla sprawdzenia, czy umowa ma charakter kredytu konsumenckiego istotna jest zarówno jego kwota, jak i przede wszystkim fakt, czy kredytobiorca jest konsumentem.
Jeżeli natomiast chodzi o możliwość naliczania odsetek w przypadku nieterminowo regulowanych należności, to kwestie te reguluje Kodeks cywilny. Czytelnicy mogą żądać odsetek za czas opóźnienia w spłacie ustalonych rat. W braku innych ustaleń umownych należą się odsetki ustawowe. Jeżeli jednak z umowy i harmonogramu spłat wynika, że na ratę składa się kwota zadłużenia oraz odsetki, możliwe jest ich naliczanie jedynie od kwoty należności głównej. Jak bowiem wynika z art. 482 § 1 K.c., od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy. Reguła zakazu naliczania odsetek od zaległych odsetek zwana jest zakazem anatocyzmu i nie znajduje ona zastosowania jedynie w razie ziszczenia się przesłanek ustawowych. Jeżeli zatem dłużnik już po powstaniu zaległości nie wyraził zgody na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy, to ich naliczenie nie jest dozwolone.
"Jednym z trzech wyjątków od zakazu anatocyzmu ustanowionego w art. 482 K.c. jest wynikająca z § 1 tego artykułu dopuszczalność żądania odsetek za opóźnienie od zaległych odsetek (i to odsetek tzw. kapitałowych, jak i odsetek za opóźnienie) od chwili wytoczenia o nie powództwa". Wyrok SN z dnia 13 października 2005 r., sygn. akt IV CK 162/05 |
www.KalkulatorOdsetek.com.pl:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KalkulatoryPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Druki
Darmowe druki aktywne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|